רחובות

רחובות, עיר המדע והתרבות, נוסדה כמושבה בשנת 1890, ובשנת 2020 ציינה 130 שנים. העיר משתייכת לפורום 15 הערים הגדולות בישראל, ומונה 160,000 תושבות ותושבים בקירוב. 

בירת השפלה מורכבת משכונות חדשות וותיקות, ובתחומה פועלים מכון וייצמן, הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ומוסדות אקדמיים נוספים. במסגרתה פועלים מרכזי תרבות, קהילה ופנאי עשירים בתוכן, מתחמי מסחר ותעסוקה מצליחים והיא נמצאת בתנופת עשייה ופיתוח מתמדת. 

 

עיר מובילה 

העיר רחובות נמצאת בצמרת הערים המובילות בישראל במדד איכות החיים בסקר  שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בהתאם, היא נחשבת לאחת הערים המבוקשות בישראל לרכישה והשכרה של דירות. כמו כן העיר דורגה בצמרת הערים בישראל במדד ההכנסה למשק בית, ולאחרונה קבע משרד האנרגיה כי רחובות היא בין הערים עם צריכת האנרגיה הנמוכה ביותר בישראל. 

 

התפתחות והתחדשות עירונית 

בימים אלה פועלת העירייה להמשך התפתחות העיר, ומקדמת מספר תוכניות מרכזיות לבניה לדיור ולמסחר ותעסוקה .

בעשור האחרון גדלה אוכלוסיית העיר בכ- 25%, והתפתחה במהירות. שכונות חדשות נבנו, זוגות משכילים ומשפחות צעירות רבות הצטרפו לעיר, והיא עברה מהפכה בחידוש התשתיות בהתאם .

תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה בישראל היא בשכונת קרית משה, והיא צפויה להפוך את השכונה לרובע תוסס עם 10,000 יחידות דיור במקום 1300 . התחדשות עירונית נוספת צפויה באזורים ותיקים נוספים בעיר כמו בשכונת מילצ'ן, מתחם האצ"ל, נווה מרמורק ועוד, ולשם כך הוקמה מינהלת להתחדשות עירונית. 

הותמ"ל אישרה תוכנית נוספת לפיתוח מזרח העיר והקמתן של 6,500 יחידות דיור נוספות, בתכנון אורבני וחדשני סמוך לשטחים הפתוחים ולשמורת הטבע של העיר. 

 

תעסוקה ומסחר 

ברחובות קיימים מספר איזורי תעסוקה כמו פארק המדע ופארק הורוביץ, והעירייה מקדמת כעת את בנייתם של עוד איזורים נוספים והרחבת האזורים הקיימים. מרכז ההייטק בפארק תמר הוא מהגדולים בישראל. 

לעיר נגישות תחבורתית אופטימלית עם 3 מחלפים מרכזיים וחיבור ישיר לעורקי תחבורה ארציים.

 

מצוינות בחינוך 

מערכת החינוך ברחובות היא בין הטובות בישראל, ובשנת 2021 זכתה העיר בפרס החינוך הארצי. כל זאת הודות למשאבים הרבים המושקעים בפיתוח מערכת החינוך בעיר: מבנים וכיתות חדשניות לצד מגוון זרמי חינוך ובתי ספר לכל האוכלוסיות, תכניות לימוד מתקדמות ופורצות דרך, חינוך לערכים ומתן מענה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, מניעת נשירה ושמירה על הרצף החינוכי במסגרות החינוך הפורמליות והבלתי פורמליות. 

בעשור האחרון עלה שיעור הזכאות לבגרות מ- 58% ל- 84% . בתי הספר בעיר מובילים את טבלאות המיצ"ב, שיעור הזכאות לבגרות ושיעור הגיוס לצה"ל. ובתי ספר רבים זכו בשנים האחרונות בפרסי חינוך ארציים ומחוזיים. 

 

תרבות ופנאי

רחובות נחשבת ל"עיר התרבות", עם מגוון של אירועי תרבות ארציים לאורך כל ימות השנה, והיצע עשיר לכל שוחרי התרבות והאמנות: פסטיבלים, היכל תרבות עירוני מהמובילים בישראל, קתדרה עממית, בית תרבות , גלריה עירונית ושפע של מופעים, אירועי תרבות ופנאי ופעילויות שוטפות, הנערכות באמצעות מוסדות תרבות הפזורים ברחבי העיר. בעיר רחובות פועלת רשת חוויות למתנ"סים, באמצעות מרכזי הרשת הפועלים בכל שכונה בעיר.