החווה החקלאית ממוקמת בשכונת נווה עמית, בפאתי רחובות. החווה היא בית ספר ייחודי ללימודי חקלאות וסביבה אליו מגיעים אלפים מתלמידי העיר.
מדי יום מגיעים אל החווה תלמידות ותלמידים ממגוון מוסדות החינוך ברחובות- החינוך הממלכתי, הממלכתי דתי, החינוך המיוחד, תלמידים בעלי צרכים מיוחדים וגם תלמידי תיכון המגיעים להתנדב במסגרת פרויקט מעורבות חברתית. הלמידה בחווה מועברת בדרך חווייתית ויוצאת דופן. הלמידה משלבת חשיפה לנושאים מדעיים וסביבתיים שונים עם הקניית מיומנויות מעשיות. התלמידים זוכים לעבד את הקרקע, לזרוע, לשתול, לדשן, לעשב ולעקוב מקרוב אחר תהליכי החיים במהלך השנה כולה, עד קטיף היבול ואכילתו, כדי להמחיש להם את הפסוק "הזורעים בדמעה ברינה יקצורו" (תהילים קכו, ה')

בד בבד, לומדים התלמידים לשאול שאלות, לשער השערות ולחקור את המתרחש סביבו. זוהי ראשית למידת החקר ההופכת את הלמידה למשמעותית ואיכותית.
בחווה קיים מגוון גדול של ענפים חקלאיים: חממת חקר, חממת תות שדה, חממת צמחי בית, חממת תבלינים, חממה לגידול דגי נוי, גן בונסאי וגן ירק רחב ידיים. תכנית הלימודים משלבת, הלכה למעשה, את לימודי החקלאות יד ביד עם לימודי מדע וטכנולוגיה.

מאז שנת תש"ע, פועלת בחווה תכנית ייחודית ללימוד חוויתי ומעשי של נושא אורח חיים בריא. התכנית נקראת "דרך שלומי" ע"ש רס"ן שלומי כהן ז"ל, ומנציחה את מכלול הערכים שאפיינו את דרכו: עזרה לזולת, נתינה, אהבת האדם, האדמה והמדינה. המגמה הוקמה בתמיכתה המלאה של" קרן שלומי כהן" בחסות הוריו עליזה ושמעון כהן.

ב"דרך שלומי" התלמידים מבשלים את היבול שגידלו וקטפו, וטועמים מפרי עמלם – פשוטו כמשמעו. כמו כן התלמידים לומדים בדרכים של חקר והתנסות, על התועלת הרבה שמפיק האדם מן הצומח החל בצמחי תבלין ומרפא וכלה בזיקוק שמנים אתריים.

לאתר החווה החקלאית

החווה החקלאית
דורית פנו
כתובת: דרך האצ"ל 1(רח' מרדכי בשיסט)
טלפון: 08-947-4442
פקס: 08-9467961
תפקיד: מנהלת
דוא"ל: [email protected]