בעידן בו הקידמה והחדשנות הדיגיטלית הפכו לצורך בסיסי, רחובות היא אחת הערים המובילות בשירות מתקדם וחדשני לתושבים כעיר חכמה.אגף תקשוב ומערכות המידע אחראי על התכנון, הניהול והיישום של מערך המחשוב ומערכות המידע העירוניות. זאת תוך תמיכה שוטפת, פיקוח ובקרה לכלל מוסדות העירייה ועובדיה למען הצרכים והשירותים המיטביים לתושבים. הוא מספק כלים מתקדמים לעובדים ולתושבים המשמשים כתשתית אסטרטגיתלפעילות השוטפת ולייעול ושיפור תמידי של עבודת העירייה בשגרה ובחירום.אגף תקשוב ומערכות מידע מקיים את המענה בסטנדרטים המובילים בתעשייה להבטחת פעילות חכמה, חסכונית ומהירה תוך קיום פעילות בערך גבוה לשיפור איכות חיי התושבים.במסגרת תחומי האחריות האגף מוביל, מקיים ותומך במגוון פרויקטים של דיגיטציה ותקשוב – לטובת התושבות והתושבים.

עיר חכמה

ברחוב הראשי בעיר – רח' הרצל, וברחובות נוספים וכן במוסדות חינוך רבים קיים  WIFI  ציבורי. הדבר מתאפשר לאור הטכנולוגיה המיוחדת שהופכת את רחובות ל"עיר חכמה" אמיתית.רחובות היא העיר הראשונה בישראל שבה מצלמות אבטחה, רמזורים, טלפוניה וכל תקשורת הנתונים עברו כולם לטכנולוגיה אלחוטית בפס רחב לאחר שהעיר רושתה בטכנולוגיה החדשנית של גלים מילימטריםבמקום להעביר את הכול תוך שימוש בסיבים אופטיים, אשר מצריכים עבודות יקרות של בינוי ותשתיות, החליט ראש העיר רחובות שהעיר תהיה  הראשונה בארץ אשר מכסה את העיר כולה בדגש על התשתיות העירוניות שלה (רמזורים, בתי ספר, מצלמות אבטחה, בתי ספר גנים וכו׳) בפס אלחוטי רחב.הדבר התאפשר בעקבות אישור חדשני של משרד התקשורת לשימוש בתדר מוניציפאלי בתחום ה 70 גיגהרץ (גלים מילימטרים)אגף התקשוב ומערכות המידע פעל להתקנת רשת תקשורת אלחוטית ברחבי העיר בתדר הגלים המילימטרים  כתשתית לעיר חכמה, בטוחה וחסכונית. רשת התקשורת מאפשרת לראשונה חיבור מהיר ביותר לכלל צרכי הקידמה הטכנולוגית, תוך חיסכון ניכר בעלויות, וללא צורך בהוצאות גדולותעבור הנחת סיבים תת קרקעיים או פריסת סיבים עילאיים וללא הפרעה לחיים השוטפים של התושבים בעיר.|רשת התקשורת בטכנולוגיית גלים מילימטרים מתאפשרת בעזרת פתרון אידאלי לחיבור עירוני של מערכות תקשורת למטרות עיר חכמה. עמודי התאורה והרמזורים בעיר הם תשתית התקשורת לעיר החכמה. על ידי התקנת קופסאות תקשורת קטנות על עמודי העירייה, מבני העירייה וגגות בנינים להם יש לעירייה גישה.הפתרון  מספק תשתית רחבת פס, בין מאות מגה ל-10 גיגה באוויר, תלוי בטווחים ובשימושים, כאשר כל מערכת בקרה עירונית ניתנת לחיבור לרשת חדשה, דרך הרשת החדשה ומשם למערכת העירונית. המערכת מספקת יכולות מתקדמות ביותר. למשל, להעביר וידיאו רחב פס באוויר.רשת התקשורת מאפשרת חיבור מידי של מאות מצלמות אבטחה לשימוש העירייה וכוחות השיטור, על מנת לתת מענה לכל אירוע בזמן אמת. ברחובות הותקנו מצלמות אבטחה עירוניות שחלקן אף ברמת 4K על עמודי התאורה ברחבי העיר והן מקושרות למוקד השליטה העירוני באוויר.חיבור עיריית רחובות לטכנולוגיה החדשה הופכת את העיריה למעשה לספקית עצמאית של תשתית אינטרנט (וחוסכת את עלות התשתית ממקום למקום המשולמת לחברות ספקיות התשתית כפי שנעשה עד כה ) למוסדות העיריה, מוסדות תרבות, בתי ספר גנים, wifi ציבורי עירוני ועוד.עיריית רחובות היא העיר הראשונה בישראל אשר בה מופעלת המערכת במלואה, והיא מצטרפת לשורת ערים בעולם: ניו יורק, סן פרנסיסקו, לונדון  ועוד,  אשר עושות שימוש בטכנולוגיית התקשורת המהירה. הרשת החדשה שהותקנה נחנכה במעמד שר התקשורת דאז.

טכנולוגיית גלים מילימטרים שימושים:

 • חיבור מצלמות אבטחה, הגברת הביטחון של התושבים
 • חיבור מבני עירייה ומערכת החינוך לאינטרנט.
 • חיבור רמזורים.
 • חיבור מערכות עיר חכמה (ניהול חניה, מערכות תאורה, מים ותברואה ועוד)
 • WIFIציבורי
 • ניהול תאורה חכמה וחסכונית.
 • <<לצפייה באנטנות הסלולריות המוצבות בעיר לחצו כאן

יתרונות:

 • הקמה מהירה וחסכונית
 • החזר השקעה מהיר ביותר
 • גמישות התפעול
 • יכולת מיידית לחבר כל מקום לרשת התקשורת
 • חסכון בעלויות תפעול
 • שרידות בזמן חרום
 • שרות מהיר ואיכותי לתושבי העיר

מחשוב מוסדות חינוך:

כמי שמנהל את רשת התקשורת העירונית, האגף מטפל בנושא מיחשוב מוסדות החינוך בעיר והרשת שם. הוא פועל לתכנון תשתיות תקשורת במוסדות החינוך, לניהול מיטבי של פרויקטים בתחום המחשוב והתקשורת במוסדות החינוך השונים, וכן לרכישה ניהול ואחזקה של ציוד המחשוב במוסדות החינוך השונים.

דיגיטציה בשירות:

האגף עוסק בהקמת מערכות דיגיטליות והטמעתן, על מנת שהתושבים יוכלו לקבל את כל השירותים מהבית, בדרך נוחה, מונגשת ויעילה ללא צורך להגיע ליחידות העירייה – הקמת מערכת פגישות דיגיטליות, יצירת טפסים דיגיטליים וייעול ושיפור השירות לתושבים ע"י תוכנות ייעודיות שונות.                                                              

אגף תקשוב ומערכות מידע
גד שעובי
כתובת: בילו 2 קומה 4
טלפון: 08-9392345
תפקיד: מנהל אגף תקשוב ומערכות מידע
דוא"ל: [email protected]