במרחב הציבורי בעיר רחובות ​​קיימים 1,100 דונם של שטחים ציבוריים פתוחים וכ-30,000 אלף עצים מסוגים שונים, עצים אלה מהווים את הנוף הגבוה בעיר ומשפיעים רבות על איכות חיי התושבים. מספר עשיר של מינים וזנים מפיחים חיים בנוף הדומם ומשמשים כ​חיק טבע למתגוררים בעיר,כמו כן, העצים מקשרים אותנו לעונות השנה באמצעות הפריחה, הלבלוב והשלכת.

חשוב לשמור על העצים לאור חשיבותם העצומה על איכות החיים והבריאות.העץ הוא "מטהר אויר" טבעי - עצים סופחים פיח, עשן,אבק ודו-תחמוצת הפחמן - ופולטים חמצן לסביבה, מאטים את התחממות כדור הארץ, מקטינים רעש, מורידים טמפרטורה ומקלים על עומס החום, כמו כן משמשים בית גידול לבעלי החיים, הגנה ומקור הסוואה. העצים בעיר משפיעים רבות על אי​כות חיי התושבים, ומהווים חלק משמעותי מהנוף העירוני. העצים מהווים את השלד הצמחי בעיר ונותנים את הטון העיקרי בעיצוב אופייה הנופי של העיר, על כן, אנו מרבים בנטיעת ושמירה על העצים ברחובות, בגנים ובפארקים. בחירת העצים שיישתלו בעיר מתבצעת בקפידה ובאופן מקצועי, תוך התאמת סוגי העצים לאופייה של העיר.

כחלק ממערך השיקולים בבחירת מיקום נטיעת עצים במדרכות נלקחים בחשבון השיקולים הבאים:

  • פתח בית גידול מתאים וראוי, כולל תשתית השקיה.
  • בחירת עצים בעלי קצב צימוח בינוני בעלי ענפים חזקים (שאינם נוטים להישבר) ושאינם מצריכים גיזומים תכופים.
  • התייחסות למעברי חציה, רמזורים, צמתים וכו' אשר עלולים לגרום להסתרה שלהם ושל הולכי רגל.
  • התייחסות לתשתית עילית ותת קרקעים.
  • עצים שאינם המושכים בע"ח כגון עטלפים ודבורים.
  • עצים שאינם בעלי שורשים אלימים, אשר עלולים להרים את המדרכה או לפגוע בתשתית תת קרקעית

אנו מקפידים לנטוע עצים מעוצבים ובסטנדרטים גבוהים: גובה גזע 2 מ', קוטר גזע "2, על מנת שהתפתחו באופן תקין ולא יהוו סכנה בעתיד.
במסגרת אחזקת הגינון הציבורי ברחבי העיר, אגף גנים ועיצוב נוף מבצע גיזום עצים, בכפוף להנחיות המקצועיות ודרישות תנאי השטח.

במסגרת זו מתבצעות הפעולות הבאות: דילול ענפים חולים או צפופים פתיחת הנוף למעבר רוח וזרימת אוויר/ הרחקת ענפים מקירות בתים או מחוטי חשמל/ מניעת הסתרת תמרורים, שלטים ורמזורים/ הכנת העצים לקראת עונת החורף ע"י הפחתת משקלים.

בשנתיים האחרונות (2020-2021) ניטעו בעיר רחובות כ-1,054 עצים חדשים ובמסגרת שיתוף פעולה בין אגף גנים ועיצוב נוף בעירייה לפעילי "רחובות של עצים" אנו מזמינים את התושבים לדווח לנו על גומות ריקות/ מיקומים בעיר בהם ניתן לנטוע עצים כדי להפוך את העיר לירוקה יותר. אם ראיתם פינה בעיר שאפשר להפוך לירוקה יותר ולנטוע בה עץ נשמח לשמוע על כך ולבחון את אפשרות נטיעת עץ במקום.
שימו לב, נטיעת העצים תעשה לפי סדר עדיפויות עירוני, שיקולי תקציב ותשתיות במקום המוצע.

לשליחת טופס לנטיעת עץ 

פרסום מדדי זיהום האוויר - המשרד להגנת הסביבה 

1627208202.6325

העצים בכניסה הצפונית לעיר- בדרך האצ"ל