דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

אתרים היסטוריים

רחובות גאה באתריה ההיסטוריים ובמטרה לשמרם הקימה לפני מספר שנים ועדה לשימור אתרים, בה נטלו חלק נציגי ציבור, גורמים מקצועיים, עירוניים ונציגי המועצה לשימור אתרים. הוועדה אישרה כ- 150 אתרים היסטוריים לשימור, במסגרת תוכנית אב לשימור. הרשימה אושרה בשנת 2004 על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה. בכך הפכה רחובות לאחת מהערים הבודדות שמיישמת תוכנית מקיפה לשימור אתרים היסטוריים, שחלקם כבר נמצאים ברשות הציבור. רשימה זו הנה בסיס לעבודתה של הוועדה לשימור אתרים ומוסדות התכנון. במסגרת תוכנית לשימור אתרים היסטוריים, מעלה העיריה את הנושא לסדר היום הציבורי-תכנוני ופועלת לקידומו, כמנוף לפיתוח העיר בתחומים של אתרי תיירות (מוזיאון הפרדסנות, מכון איילון, יד ויצמן וכו'), פיתוח לב העיר (סביב מוקדי שימור) ושימור מרקמי. העיריה קבעה תוכניות, בהן שולבו בניינים המיועדים לשימור, תוך הסכמה עם היזמים על שימור וביצוע השימור לטובת הציבור, שללא ספק יעניקו ערך מוסף לבניינים שייבנו.

שימור המבנים הוא פן אחד אבל לצדו ניתן דגש גם להנצחת העשייה של האבות המייסדים. ההיסטוריה המפוארת של סופרים ואנשי רוח שגדלו בעיר, ביניהם משה סמילנסקי, דוד שמעוני,שלמה בלומברגטאן (יהואש), נחום גוטמן, בנימין תמוז, ס. יזהר, דן אלמגור - פותחה בשנים האחרונות לכדי תרבות עכשוויות ובמסגרת שיקום בית דונדיקוב, החלה העיריה לערוך סיורים היסטוריים במושבה והם נכנסו גם לסל התרבות בכל בתי הספר בעיר. הסיורים עוברים בתוך רחובות השכונות ומספרים את סיפוריהם האישיים של המייסדים והקמת המושבה. בנוסף, נערכים חידונים מיוחדים בבתי ספר וראש העיר נפגש עם תלמידי כיתות ד' לפעילות על "רחובות עיר", בהן הוא מספר להם על אתרים ואישים במושבה. גם בהיבט עירוני העיריה עורכת השקת ספרים באירועי תרבות מיוחדים, המתארים ומתעדים את ההיסטוריה של המושבה והאנשים שפעלו בה (כגון "מלכה ללא כתר" מאת עמוס דניאלי וספרו של ד"ר דני בר מעוז "מחירבת דוראן לגולת תימן"). העיריה תומכת ומקדמת כל פעילות הנוגעת למורשת, לדוגמא, נערכו בשנה החולפת ערב לזכרו של ס. יזהר, תערוכה בגלריה העירונית של נחום גוטמן ועוד.

העיריה פועלת להרחיב במסגרת זו גם את התיירות ואישרה לפני כשנתיים את תוכנית ת.מ.ר ב' בצפון העיר, שמטרתה בין היתר לחבר בין אתרים קיימים, כגון אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב (שחנכו לאחר שחזורו בשנת 2004) ומוזיאון מכון איילון ולייצור רצף תיירותי, הכולל גם פארק רחב ידיים (150 דונם), שיחד יהווה מוקד תיירותי. בנוסף, ישנה תוכנית להפוך את רחוב יעקב למדרחוב וכיוצא באלו.

השימור, הן מבחינה פיזית והן תרבותית, עומד לנגד עיננו בכל העת ובימים אלו הותקנה מערכת הדרכה סלולארית באתרים ההיסטוריים של העיר, במטרה לפתח את התיירות. כל מבקר באתר יכול להאזין להדרכה המתארת את ההיסטוריה של המקום באמצעות שיחה בטלפון הנייד.