דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

ירי רקטות וטילים

שאלות ותשובות בנושא ירי רקטות וטילים

לחצו על שאלה על מנת לצפות בתשובה:

האם צפויה מלחמה?

נדגיש שאין בידינו כל מידע קונקרטי על אירוע חירום או מלחמה הצפויים בקרוב.
הכנת אוכלוסייה למצבי חירום, כבר בימי שגרה, היא הדרך הנכונה והיעילה ביותר להתמודדות טובה יותר במצבי חירום. ממחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם למדנו כי הכנה של ציבור להתנהגות נכונה במצבי חירום משפרת את ההתמודדות. מעבר לכך, מחקרים מראים כי מידע מפחית חרדה. פיקוד העורף מקיים באופן שוטף פעילויות הדרכה והנחייה של הציבור להערכות למצבי חירום שונים.

למה בכלל להתכונן היום? ודאי יהיה זמן להתכונן לפני המלחמה.

מצבי חירום עלולים לפקוד אותנו ללא זמן להכנה מוקדמת (לדוגמא: רעידת אדמה) ולכן הזמן הטוב ביותר להתכונן הוא כבר היום, בשגרה. פעולות ההכנה הן מעטות ופשוטות והן מצילות חיים. פיקוד העורף מדריך את הציבור במדינת ישראל, באופן שוטף ורציף באמצעים שונים, כיצד עליו להיערך למצבי החירום השונים.

אילו איומים יש על מדינת ישראל?

בעת מלחמה ייתכן איום של ירי רקטות וטילים. רקטות וטילים בעלי חומר נפץ אשר בעת פגיעה בקרקע, יגרמו לפיצוץ, שעלול לפגוע במבנים ותשתיות ואף בבני אדם. חשוב לדעת שהמרחב המוגן נותן הגנה טובה מפני פגיעות רקטות וטילים כפי שנוכחנו לדעת במערכות קודמות. מי שנשמע להנחיות פיקוד העורף מציל את חייו וחיי משפחתו.

כמה טילים יש לאויב?

כמות הטילים הנמצאים בידי מדינות אויב ובידי ארגוני הטרור משתנים ממדינה למדינה ומארגון לארגון. מדינת ישראל ערוכה להתמודד עם ירי של מאות ואלפי טילים.

עד לאן יכולים להגיע הטילים?

טילים מסוגים שונים יכולים להגיע לטווחים שונים. תושבים בכל מדינת ישראל נדרשים להיערך למצבי החירום השונים. בשעת חירום, ינחה פיקוד העורף כיצד לנהוג בכל אזור במדינה.

מה התפקיד של פיקוד העורף?

פיקוד העורף אמון על תחומי ההתגוננות האזרחית בשגרה ובחירום.

בימי שגרה פועל פיקוד העורף על מנת להדריך את האוכלוסייה כיצד לנהוג במצבי חירום, מדריך ומנחה את הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה וגופי התשתית לביצוע תפקידם בחירום בתחומי ההתגוננות האזרחית.

בשעת חירום, מפעיל פיקוד העורף את מערך החילוץ וההצלה, מספק התרעה לתושבים בפני איום, מנחה את האוכלוסייה כיצד עליה לפעול, מנחה את הרשויות המקומיות ומשרדי הממשלה בביצוע תפקידם בחירום בתחומי ההתגוננות האזרחית.

יחד עם הערכות גורמי הביטחון, למתן מענה לאירועים השונים, רק האזרח יכול להכין את עצמו
ואת משפחתו למצבי החירום.

מה בעצם אני אמור לעשות היום ?

סכנות ומצבי חירום עלולים להתרחש ללא זמן להכנה מוקדמת. ניסיון העבר מוכיח כי אנשים שהתכוננו וידעו כיצד להתמודד עם מצבי חירום, הצליחו לפעול בצורה נכונה והצילו את עצמם ואת בני משפחתם. פעולות פשוטות היום יצילו אותך ואת – משפחתך בשעת חירום.

כבר היום עליך לבצע מספר פעולות:

  • לדעת מה אזור ההתגוננות שלי (שם אזור גיאוגרפי בתוספת מספר) וכמה זמן קיים להגעה למרחב המוגן בהינתן התרעה באזור שבו אתה שוהה. מידע לגבי אזור ההתגוננות וזמן ההתרעה ניתן למצוא באתר האינטרנט בכתובת www.oref.org.il או במרכז המידע בטלפון 104.
  • להכיר את האמצעים הקיימים להתרעה בפני איום, מומלץ גם להגדיר את "הגל השקט" באתר האינטרנט בפיקוד העורף.
  • להכיר את הנחיות ההתנהגות בעת אזעקה.
  • לבחור את המרחב המוגן שלי, בהתאם לזמן ההתרעה המוגדר באזור שבו אתה נמצא.
  • להכין את הציוד במרחב המוגן ולארגן תיק חירום.
  • להכין תוכנית חירום משפחתית ולתרגל כניסה למרחב המוגן.
  • להיערך לטיפול בקשישים ובאנשים בעלי צרכים מיוחדים.

כיצד אדע מה הזמן הקיים לי להגיע למרחב המוגן ?

עליך לשאול את הפונה היכן הוא מתגורר ולבדוק עבורו מה אזור ההתגוננות שלו וזמן ההגעה למרחב המוגן באזורו. בנוסף, יידע אותו כי הוא יכול לבדוק זאת באתר פיקוד העורף. יש לגשת באתר לסימניית "חפש לפי שם יישוב", להזין את שם היישוב בו ולהקליק על חפש. לאחר מכן, תופיע חלונית המציגה את אזור ההתגוננות שלך וזמן ההגעה למרחב המוגן.

למה יש זמן שונה מאזור לאזור על מנת להגיע למרחב המוגן ?

פיקוד העורף שיפר את מערכות ההתרעה כך שבזמן חירום, לכל אזור בארץ יינתן זמן התרעה שונה למתן אפשרות להתגונן בפני ירי הרקטות ו/ או הטילים. מערכות ההתרעה של פיקוד העורף סלקטיביות ומפעילות התרעה רק באזור בו קיימת סכנה לאוכלוסייה.

מה הכוונה במתן התרעה ?

היכולת להתריע לאוכלוסייה על איום של רקטות או טילים באזור מסויים, כך שהאזרח יוכל להגיע למרחב מוגן ולהגן על עצמו מפני איום זה. מערכות ההתרעה של פיקוד העורף מאפשרות כיום מיקוד בהתרעה לאזרח היכן שיש סכנה. ההתרעה מתבססת על אזעקה באמצעות צופרים וכן על אמצעי התרעה נוספים.

מהן האמצעים לקבלת התרעה על ירי טילים ?

פיקוד העורף מאפשר מתן התרעה לכל אזרח בהתאם לזמן העומד לרשותו, בכל מקום בו הוא נמצא, במגוון אמצעים:

  • צופרים - בעיקר לשוהים בחוץ. שימו לב! משך האזעקה שווה לזמן ההגעה למרחב המוגן.
  • אמצעים נוספים: טלוויזיה, אינטרנט ורדיו.

מדוע ביישוב שלי נשמעה אזעקה וביישוב סמוך אליי לא נשמעה אזעקה?

ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לנו מיקוד בהתרעה לאזרח. רק אזרח שמצב החירום רלוונטי אליו יידרש להיכנס למרחב המוגן, ואילו יתר האזרחים יוכלו להמשיך בשגרת חייהם ובכך לשמור על רציפות התפקוד ושגרת החיים, גם בעת חירום.

מדוע משך האזעקה ביישוב שלי שונה מאזור אחר ?

הצופרים פרוסים ברחבי הארץ ונועדו לתת התרעה באמצעות אזעקה עולה ויורדת (או צבע אדום באזור עוטף עזה). מערך הצופרים נועד בעיקר לאוכלוסייה השוהה מחוץ למבנה.
פרק הזמן בו נשמעת האזעקה הינו פרק הזמן הקיים להגעה למרחב מוגן (אם נגמרה האזעקה וטרם הגעת למרחב המוגן, יש להישכב על הקרקע ולהגן על הראש).

התקינו צופר מאוד קרוב לביתי ואני מבקש שיזיזו אותו.

צופרי פיקוד העורף פרוסים ברחבי המדינה לשם מתן התרעה לציבור באמצעות הפעלת אזעקה. האזעקה מהווה אמצעי מציל חיים במקרה של ירי רקטות או טילים. מיקום הצופרים נקבע בשיתוף פעולה בין פיקוד העורף לבין הרשות המקומית, כדי לתת כיסוי מיטבי של אזעקה ברחבי הרשות. באם הפונה מבקש להגיש תלונה, יש להפנותו למוקד הרשות המקומית, שם תבחן הרשות המקומית את בקשתו.

התקינו צופר על גג מוסד חינוכי (מעון, גן, בית ספר) של ילדי, האם קיימת סכנת קרינה?

האזעקה מהווה אמצעי מציל חיים במקרה של ירי רקטות או טילים ומיקום פריסתם נקבעו יחד עם הרשות המקומית. מרבית מהצופרים מותקנים על גגות מוסדות ציבור ומוסדות חינוך והם אינם מהווים כל סכנה בריאותית.

הצופר שליד ביתי משמיע קולות מוזרים / איתותים / לא מפסיק לצפור.

ככל הנראה מדובר בתקלה בצופר. נדרש לרשום את פרטי האזרח, פרטי התלונה (אילו צלילים נשמעים) וכתובת מדויקת של הצופר / הפונה ע"מ לאפשר איתור הצופר הבעייתי.

אלו אמצעים קיימים לקבלת התרעה מלבד האזעקה הניתנת באמצעות הצופר ?

מלבד הצופרים הפרוסים ברחבי המדינה, קיימים אמצעי התרעה נוספים עבור האזרח בהתאם למיקומו או לצרכיו: טלוויזיה, אינטרנט, רדיו, טלפון סלולארי.

כיצד ניתן לקבל התרעה באמצעות הרדיו ?

בעת שהייה בבית ו/ או בעת נסיעה ברכב, יש לכוון את הרדיו לתחנת הרדיו האזורית הרלוונטית לאזורך. ההתרעה ברדיו תתבצע באמצעות פריצה לשידור בנוסח הבא: "אזעקה ב___________ (ציון היישוב המרכזי באזור ההתגוננות).

כיצד ניתן לקבל התרעה באמצעות הטלוויזיה ?

בעת שהייה בבית ניתן לקבל התרעה באמצעות הטלוויזיה, ההתרעה תופעל באמצעות כתובית בצד ימין של המסך המציינת את אזור ההתגוננות שהופעל.

כיצד ניתן לקבל התרעה באמצעות האינטרנט ?

בעת שהייה בבית ניתן לקבל התרעה באמצעות האינטרנט, ההתרעה תינתן באתר האינטרנט של פיקוד העורף וגם באתרים נוספים, כולל שפות (למשל: mako, walla ועוד). באתר פיקוד העורף ניתן להפעיל את ה"גל השקט" לקבלת התרעה ממוקדת למרחב הביתי.

מהו "הגל השקט" באתר פיקוד העורף וכיצד להפעילו ?

ניתן לקבל התרעה סלקטיבית ואישית לביתכם בכל פעם בו מופעלת התרעה ביישובכם על ידי הפעלת "הגל השקט" באתר פיקוד העורף. הקליקו על האייקון "הגל השקט", עם פתיחת החלון הגדר את שם הישוב שעבורו ברצונך לקבל התרעה. כל עוד אתר פיקוד העורף פתוח במחשב תוכלו לקבל התרעה לביתכם באמצעות צליל ותצוגה.

אם ברשותי כורזית/ דיווחית כיצד אקבל התרעה ?

כורזית/ דיווחית הינה מערכת התרעה המבוססת על ביפר המעניקה התרעה באמצעות: אזעקה/ צבע אדום במשך 41 שניות. יש לוודא כי אזור ההתגוננות שלי מוגדר בכורזית/ דיווחית.

אם ברשותי ביפר כיצד אקבל התרעה ?

הביפרים מחולקים לכבדי שמיעה ע"פ זכאות שנקבעת ע"י משרד הרווחה ומתריעה באמצעות הודעה בנוסח הבא: "הופעלה אזעקה באזורך". יש לוודא כי אזור ההתגוננות שלי מוגדר בביפר.

הכורזית / דיווחית / ביפר שברשותי / ברשות המוסד אליו אני משתייך אינו פועל. מי אחראי לתקן אותו?

עליך לפנות לגוף ממנו רכשת את האמצעי - חברת ביפר. אם מדובר בביפר לחירש, קיימת אחריות של שנה על חלקי המכשיר או תיקונים קטנים. אם המכשיר התקלקל או נרטב ואין אפשרות לתקנו, יחויב הזכאי לשלם את עלות התיקון או רכישת ביפר חדש.

נגמרו לי הסוללות בביפר. מי אחראי לספק לי סוללות חדשות?

מכשיר הביפר מגיע עם סוללות AAA אלקליין בלבד (כמו סוללות של שלט טלוויזיה). אין לשים סוללה אחרת. הדבר עלול לגרום לקלקול המכשיר. האחריות להחלפה ורכישת סוללות חדשות הינה בידי מחזיק הביפר.

הייתה אזעקה באזורי, ולא קיבלתי התרעה באמצעות אפליקציה?

האפליקציות הקיימות היום בשוק הם אפליקציות פרטיות ואינם של פיקוד העורף. פיקוד העורף מאפשר מתן התרעה לכל אזרח בהתאם לזמן העומד לרשותו, בכל מקום בו הוא נמצא, במגוון אמצעים: צופרים, טלוויזיה, אינטרנט ורדיו.
בעתיד הקרוב, פיקוד העורף ישיק אפליקציה שתהווה אמצעי התרעה נוסף בו האזרח יוכל לקבל התרעה, עדכונים והנחיות בזמן אמת.