דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

מוזיאון מכון איילון

סיפורו של מכון איילון הוא פרשיה עלומה, שהתרחשה בשנים 1945- 1948 בין תום מלחמת העולם השנייה ועד הקמת מדינת ישראל. תחת עינם הפקוחה של הבריטים, ששלטו בארץ, הקים ארגון ה"הגנה" מפעל תת-קרקעי לייצור כדורים לתת-מקלע "סטן" בגבעת הקיבוצים, בצפונה של העיר רחובות, בסוף שבת 1945.

כינוי הסתר של המפעל, בפי אנשי ההגנה, היה "מכון איילון". בבניית המכון והפעלתו השתתפו אנשי קבוצת הצופים א', שעברו לגבעת - הקיבוצים ואנשי התעשייה הצבאית במחתרת. במהלך שנת 1947, הצטרפו אליהם הכשרת הפלמ"ח מחפצי-בה וחברים מקבוצת "הבונים".

המכון התת-קרקעי, ששטחו היה כ - 250 מ"ר, כוסה בשכבת אדמה בעובי של כ - 4 מ'. שני פתחיו הוסוו על ידי מבנה מכבסה ומאפיה. מעל המכון וסביבו הוקמו מבני מגורים, חדר-אוכל, רפת וגן ירק - קיבוץ תמים למראה.

המכונות לייצור כדורים נרכשו בפולין ע"י "ההגנה", והוברחו בדרכי סתר לבירות ומשם לארץ - ישראל, סיפור בלשי בפני עצמו.
מכון איילון היה המפעל הגדול של תעש במחתרת, ובו יצרו יותר משני מיליון כדורי 9 מילימטר לתת-מקלע "סטן" תוצרת תעש. לאחר המדינה הועברו מכונות הייצור למפעלי התעשיה הצבאית ברחבי הארץ.

אנשי קבוצת הצופים א' עלו על הקרקע והקימו את קיבוץ מעגן מיכאל, ליד קיסריה.

 

שעות פעילות:

ימים א' - ה': 08:30 - 16:00 
יום ו' וערבי חג:  08:30 - 14:00 
שבת וחג: 09:00 - 16:00

 
כל הסיורים,לקבוצות ולבודדים, בתאום מראש, בטלפון 08-9406552
ישנה אפשרות לביקורים בשעות אחה"צ והערב.

 
קיימת אפשרות לערוך במקום כנסים, השתלמויות ואירועים עד 300 איש.

 

תחבורה:

להיכנס לפארק ת.מ.ר ברחובות לרחוב המדע, ברמזור השני לפנות שמאלה, לעקוב אחר השילוט למכון איילון. לבאים מהכביש העוקף המזרחי, לאחר גשר הרכבת, ברמזור הראשון ימינה.

 

הערות:

ביקור במוזיאון כולל מופע אור-קולי המתאר את תולדות המקום, שיחזור המפעל באמצעות מכונות הייצור המקוריות. משך הסיור כ – 1 שעה, וסמינרים 3-4 שעות.

 


יצירת קשר: