לרגל 100 שנים לקרב אנז"ק בארץ ישראל

משלחת צאצאי אנז"ק מאוסטרליה ביקרה בבית סלוצקין ברחובות (תיכון דה-שליט) ששימש כבנין המפקדה הראשית של אנז"ק בישראל

ביקור היסטורי בבית סלוצקין: משלחת של עשרות צאצאי החיילים מאוסטרליה וניו זילנד שלחמו בשלטון התורכי בישראל הגיעה לביקור והתקבלה בטקס חגיגי במעמד ראש העיר, רחמים מלול.

לוחמי אנז''ק אשר לחמו על אדמת ארץ ישראל לפני 100 שנה אומנם כבר אינם בין החיים, אך בני דור ההמשך הגיעו השבוע לאירועי אנז"ק לפגוש את בני דור השני והשלישי של המתיישבים שחיו בישוב היהודי בארץ ישראל.

משלחת אנז"ק ביקרה ביום רביעי האחרון בבית סלוצקין ברחובות אשר שימש בנין המפקדה הראשית של הכוחות האוסטרלים בישראל בזמן מלחמת העולם הראשונה. המשלחת הגיעה לבניין- המשמש כיום כבית המנהלה של קרית החינוך על שם עמוס דה-שליט, והתקבלה  ע"י ראש העיר רחובות, מר רחמים מלול, ותלמידי ביה"ס בטקס מיוחד שכלל שחזור של חיילי אנז"ק באותה התקופה. כמו כן הוצגה תערוכה של תמונות נדירות של רחובות מתקופת מלחמת העולם הראשונה.

המשלחת נטעה עץ זית בביה"ס דה-שליט ברחובות והמשיכה לאירועים נוספים בישראל לרגל יום השנה בסיור מיוחד בנתיב אנז"ק (הגיס האוסטרלי והניו-זילנדי) שהוקם כזכר למסע של גדוד הפרשים בארץ ישראל לפני 100 שנה. נתיב אנז"ק עוקב אחר תנועת הפרשים בארץ ומספר את סיפורם כיצד לבסוף הצליחו לנצח את העות'מנים ששלטו באזור.

ראש העיר, רחמים מלול בירך את המשלחת בבואה לרחובות וציין כי "חיילים זרים שמגיעים מאוסטרליה לעזור ליישוב היהודי זה לא דבר של מה בכך . אנו רואים בכך אקט של חסידות אומות העולם, ולכן זהו כבוד גדול עבורנו לארח אתכם, צאצאי החיילים ההם כאן ברחובות"

דניאל עטר, יו"ר קק"ל, הסביר את חשיבות הקשר בין קק"ל לאנז"ק: "קרן קימת לישראל היא חלק בלתי נפרד מארץ ישראל. כפי שהשורשים הפיזיים שקק''ל נטעה בארץ - כך גם הקשר ההיסטורי שלה. קשר זה מחייב את קק''ל לספר את המאורעות אשר התרחשו לאורך ההיסטוריה, כולל הקרב האמיץ של לוחמי אנז"ק שהתחולל כאן לפני 100 שנים. אנו בקק"ל מנציחים את העבר ושומרים על הקשר החשוב עם אומות העולם וקהילות בכל רחבי תבל מתוך הבנת חשיבות המשימה למען עתיד המדינה".