דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות


במפגשים הרבים שהתקיימו עד כה היו שאלות שחזרו פעמים רבות. כדי לאפשר גם למי שלא הצליח להגיע לקבל את המידע העלנו את השאלות המרכזיות לאתר וצרפנו תשובות קצרות:

 

מתי תושלם הכנת התכנית?

 עד קיץ 2017 תושלם הכנת התכנית הפורטת. לאחר השלמת שלב התכנון תוגש התכנית לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית רחובות. הוועדה המקומית תמליץ על הפקדת התכנית לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. לאחר אישור התכנית בוועדה המחוזית, ניתן יהיה להתחיל לממש את התכנית.

 

האם יש לי אפשרות להשפיע על התכנית?

הכנת התכנית עדיין לא הסתיימה. צוות התכנון מקיים סדרה של מפגשי שיתוף ציבור עם פעילים בשכונה ועם בעלי הדירות במתחמים השונים. הגעה למפגשים אלו תאפשר לשמוע על התכנית ולהשפיע עליה. למעבר לפרק המתאים לחץ כאן

 

מה יקרה עם השוכרים המתגוררים בשכונה בזמן מימוש התכנית?

התכנית אינה מתייחסת לנושא זה. עם זאת עם הגדלת כמות יחידות הדיור בשכונה, ייתכן ותגדל גם כמות הדירות הפוטנציאליות להשכרה.

 

מה יקרה עם דיירי הדיור הציבורי בשכונה לאחר מימוש התכנית?

משרד השיכון והבינוי קידם מנגנון אשר יאפשר לדיירי הדיור הציבורי לשוב לדירותיהם לאחר השלמת הבנייה החדשה ללא תוספת בעלויות שכר דירה וועד בית.

 

מהי קרקע משלימה? ומה תפקידה?

זהו אחד ההישגים הגדולים ביותר של התכנית. כדי להימנע מבנייה של מגדלים גבוהים, המייצרים צפיפות גבוהה, הצליחו משרד הבינוי והשיכון ועיריית רחובות למצוא שטח (בבעלות המדינה) שצמוד לשכונה, הנקרא בתכנית 'קרקע משלימה'. בקרקע זו תוכל המדינה לתת ליזם שיזכה במכרז, זכות לבנות דירות נוספות כדי להגיע לכדאיות כלכלית לכל מתחם ומתחם, וכך הפרויקט יוכל להתממש. הקרקע המשלימה ממוקמת בצמידות לשכונה. מדובר בשטח לא בנוי הנמצא מאחורי רחוב דוד נדב ומקביל לכביש 411. תוספת הדירות שיוכלו להיבנות בקרקע זו מאפשרת למרבית המבנים בשכונה להיבנות בגובה של 9 קומות.

 

האם ידוע מה יהיה השטח המשלים לכל מתחם התחדשות עירונית?

לכל מתחם מתפנה נערכה בדיקה שמאית-כלכלית, המצביעה על היקף יחידות הדיור שחסר כדי להגיע לכדאיות כלכלית ושיש להקצות אותו בקרקע המשלימה.

 

על פי מה נקבעו המתחמים?

המתחמים נקבעו על סמך שיקולים כלכליים ואדריכליים אשר יאפשרו את מימוש התכנית. על מנת שכלל השכונה תעבור תהליך של התחדשות עירונית, על התכנית לתת מענה אופטימאלי לתושבי השכונה ובמקביל להיות כדאית כלכלית ליזם. כמו כן, נעשה מאמץ לחלק את השכונה למתחמים קטנים ככל הניתן, כדי לאפשר למספר קטן יחסית של בניינים את העצמאות להתארגן ולממש את הפרויקט מבלי שיהיו תלויים בבניינים אחרים.

 

האם התכנית מתייחסת לסוגיות הקשורות לתחבורה, תנועה וחנייה? אם כן, באיזה אופן?

בתכנית יש עיסוק רב בסוגיות אלו. התכנית מציעה:

 • לכל בניין חדש תיבנה חניה תת-קרקעית אשר תשמש את דיירי הבניין.
 • כניסה נוספת לשכונה מכביש  411 ויצירת כניסה נוספת לשכונה מדרום.
 • רשת של שבילי אופניים ושבילי הליכה.
 • שיפור החיבור לתחנת הרכבת.
 • בניית קיר אקוסטי מגן בצמוד לכביש 411.
 • בניית כביש חדש באזור התעשייה.
 • תכנון צומת חדשה המחברת את רחוב טוכמן לכביש 411.
 • התאמת צמתים קיימות לנפחי התנועה העתידיים.
 • הרחבת ושידרוג כבישים קיימים

 

האם התכנית מציעה להוסיף שטחים ציבוריים פתוחים בגבולות השכונה? אם כן באיזה אופן?

בתכנית יש עיסוק רב בסוגיות אלו. התכנית מציעה:

 • הוספת שטחים ציבוריים פתוחים לרווחת התושבים באזורים שונים ברחבי השכונה.
 • הקצאת 100 דונם לטובת שטחים ציבוריים פתוחים.

 

האם התכנית מציעה הקמה של מוסדות ציבור חדשים בשכונה? אם כן, באיזה אופן?

בדומה לתכניות אחרות להתחדשות עירונית, עם יישום התכנית, תגדל כמות התושבים המתגוררים בשכונה. בשל כך מציעה התכנית להקים מוסדות ציבור חדשים בשכונה, אשר ייתנו מענה הן לתושביה החדשים של השכונה והן לתושביה הוותיקים. התכנית מציעה להוסיף לשכונה:

 • מוסדות חינוך חדשים (37 כיתות מעון, 43 כיתות גן ו- 284 כיתות בית ספר).
 • תחנות לבריאות המשפחה (2 חדשות)
 • מועדוני נוער (2 חדשים)
 • בתי כנסת (6 חדשים)
 • מגרשי ספורט (3 חדשים).
 • וכדומה.

 

האם התכנית מגדירה אילו מוסדות ציבור יוקמו בשכונה?

כן. התכנית מגדירה אילו סוגי מוסדות ציבור יוקמו בשכונה (לדוגמא מוסדות דת, מוסדות חינוך, מוסדות קהילתיים) וכיוצא בזה. צוות התכנון מגדיר את גודל השטחים ואת כמות המוסדות על פי כמות התושבים שעתידים להתגורר בשכונה, תפרוסת התושבים ותקנים קיימים.

 

האם התכנית מייצרת שלביות בתהליך ההתחדשות?

התכנית תייצר שלביות מסוימת, אשר תאזן בין בניית יחידות דיור לבין פיתוח תשתיות ושירותים לתושבים. מטרת השלביות היא למנוע מצב בו לא יהיו מספיק מוסדות ציבור, תשתיות או שטחים פתוחים לרווחת תושבי השכונה. עם זאת , התוכנית אינה קובעת את סדר המימוש של המתחמים והראשונים שיתארגנו הם הראשונים שיבצעו את הפרויקט.

 

על פי התכנית, כמה תושבים עתידים לגור בשכונת קריית משה לאחר ההתחדשות העירונית?

חשוב להבין שתהליכים של  פינוי ובינוי לא מתרחשים בבת אחת בכל השכונה. התהליך ייקח זמן. בסופו של דבר תוכל השכונה להכיל כ-31,000 תושבים, כולל בשטחים החדשים.

 

האם התכנית מייצרת הנגשה לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים?

הנגשה לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים היא חלק מתקן בנייה המעוגן בחוק. לכן, כלל המבנים שיבנו בשכונה מחויבים לעמוד בתקן ולהיות מונגשים לבעלי צרכים מיוחדים.

 

האם יוגדר בתכנית גודל הדירות?

תשובה. התכנית מאפשרת מגוון של גדלי דירות. עם זאת גודל הדירה המדויק של כל דירה תלוי בתנאים שיושגו במהלך המשא ומתן עם היזם.

 

שאלות ותשובות לגבי מימוש התכנית:

איך מתקשרים עם יזם?

קיימים יזמים רבים הפועלים באזור מגוריכם. הדבר הראשון המומלץ לעשות הוא להתארגן יחד ולבחור נציגות לכל בניין ולכל מתחם המיועד לפינוי בינוי. בנוסף, חשוב ללמוד את התכנית ולהבין את הזכויות שהתכנית מקנה לכם. כדי להתקדם, כדאי לכם לבחור עורך דין המייצג אתכם כדי שילווה את כל התהליך.

אחר כך כדאי להכין, בסיוע עורך דין, מכרז אליו יוכלו יזמים שונים לגשת אליו ולהציע הצעות. תוכלו לבחור את ההצעה הטובה ביותר לכם. תוכלו להיכנס למשא ומתן עם היזם שתבחרו כדי לקבל בסופו של דבר את העסקה הטובה ביותר לכם. חשוב לברר את הניסיון הקודם של היזם ולבקש המלצות מלקוחות קודמים.

 

מתי כדאי להתחיל להתקשר עם יזם?

מכיוון שהתכנית עדיין לא עברה אישור של ועדות התכנון, איננו ממליצים להתחייב כבר עכשיו ליזם זה או אחר. במקביל אנחנו ממליצים כבר עכשיו לעשות את הצעדים הבאים:

 1. ללמוד. כדאי ללמוד מהי התחדשות עירונית. מה התכנית מציעה בכלל ולגבי המתחם בו אני גר.
 2. להתארגן יחד כל בעלי דירות:
  • לאתר פעילים מובילים. לאתר בעלי דירות עם רצון גבוה לקדם התחדשות עירונית. חשוב שלאותם בעלי דירות יהיה: זמן, אנרגיה וכישורים להוביל את תהליך.
  • להקים ועד מייצג לכל בניין
  • לבנות תכנית פעולה להתארגנות. לבנות תכנית פעולה מסודרת אשר תסייע בתכנון שלב ההתארגנות, בקביעת משימות לפי לוח זמנים ובחלוקת האחריות.
  • לקיים שיחות אישיות עם בעלי הדירות. לאתר את בעלי הדירות ולקיים שיחה עם כל אחד מהם.

 

כמה זמן לוקח בדרך כלל תהליך של בינוי פינוי בינוי?

ניתן לחלק את התהליך לשלושה חלקים מרכזיים: בשלב ראשון מכינים תכנית. כאמור, הכנת התכנית עתידה להסתיים עד לקיץ 2017. בשלב השני מוסדות התכנית צריכים לדון ולאשר את התכנית. שלב זה תלוי במוסדות התכנון ובמספר ההתנגדויות שהתושבים יגישו. בשלב שלישי אפשר להתחיל לממש. תהליך הבינוי מחדש לוקח בדרך כלל כשלוש שנים. התהליך כולו לוקח מספר שנים (לפעמים 7-10 שנים) אבל כבר עברנו את רוב השלב הראשון!

 

שאלה: על מה אני יכול לשאת ולתת עם היזם?

 • באיזו קומה יהיו הדירות שיקבלו בעלי הדירות בתמורה לדירה הישנה.
 • האם דירת התמורה תהיה במיקום הנוכחי או בשטח ההשלמה.
 • מה תהיה גודל הדירה החדשה שלי.
 • מה יהיה סטנדרט הבנייה.
 • איך יראה הבניין מבחוץ ומבפנים.
 • אלו בטחונות כלכליים אקבל מהיזם כדי להבטיח את עצמי.
 • הקצאת החניה והמחסן.
 • האם היזם ישלם עלויות אחזקה ולכמה שנים.
 • כמה זמן תיקח הבנייה.
 • איפה אגור לאורך תקופת הבנייה.

 

שאלה: האם צריך עורך דין?

לכל מתחם כדאי למצוא עורך דין אחד שייצג אותו. בחירת עורך דין אחד המוסכם על כולם, מחזקת את היכולת שלכם להצליח בתהליך. עורך הדין הוא שלכם ומטעמכם! פעמים רבות מוסכם כי היזם ישלם לעורך דין את שכר הטרחה, אך בחירת עורך הדין מוטלת עליכם.

 

איפה תהיה הדירה שלי? האם זה יהיה ליד איפה שאני גר היום?

במידה ויאושר כי שטח ההשלמה הוא חלק מהתכנית, ניתן יהיה לקבל את הדירה החדשה, בשטח ההשלמה אך הדבר נתון למשא ומתן עם היזם. במקרה זה הבניין המדויק, יקבע על פי סדר המימוש. המתחם הראשון שיתחיל בתהליך התחדשות עירונית יקבל את השטח שיוגדר כראשון. השני שיתחיל את ההתחדשות עירונית יקבל את השטח שיוגדר כשני וכך הלאה. אופציה נוספת היא לקבל את הדירה החדשה במיקום של הבניין הנוכחי. נושא זה יקבע במשא ומתן עם היזם.

 

עם מי אני יכול להתייעץ? איפה אני יכול לקבל עוד מידע על הזכויות המגיעות לי?

עיריית רחובות ומשרד הבינוי בוחנים דרך להקמת מנהלת התחדשות עירונית שתיתן  מענה מקצועי לתושבי השכונה בנושאים הקשורים להתחדשות עירונית. עד להקמתה ניתן להתייעץ עם נציגי משרד הבינוי והשיכון - שיקום שכונות, במשרד ממוקם ברחוב גבריאלוב 20. בטלפון 08-9350641 או בכתובת מייל navar@moch.gov.il או לפנות לצוות עבודה קהילתית, מחלקת מערב העיר, האגף לשירותים חברתיים בטלפון 08-9485910/ 08-9485902 - ליאור אבנון, סלי פרנק- עובדות סוציאליות קהילתיות.

 

האם תשלומי הארנונה יעלו אחרי שההתחדשות תושלם?

מס הארנונה מושפע מגודל הדירה. עם הגידול בשטח הדירה, יעלה גם מס הארנונה. על כל בעל דירה לשקלל זאת בהוצאות המחייה החדשות.

 

כמה תעלה התחזוקה לאחר השלמת התכנית?

עלות התחזוקה של בניין חדש גבוהה יותר מבניין ישן. דמי וועד הבית צפויים לעלות. לעיתים בוחרים בניינים להשתמש בשירותיה של חברת אחזקה. דמי אחזקה לבניין בן 9 קומות יכולים לנוע סביב 200-250 ₪ למשפחה לחודש ואילו לבניין בגובה 18 קומות העלות יכולה לנוע סביב 300-400 ₪ למשפחה לחודש. כמובן כי דמי האחזקה יכולים אף להיות גבוהים יותר.

 

בכמה תגדל הדירה שלי?

בפרויקטים של התחדשות עירונית מקובל לתת תוספת חדר, מרפסת, מחסן וחניה, עם זאת יש מקום למשא ומתן עם היזם על נושא זה.
לחילופין ניתן לבקש דירות קטנות בשטחן מהמקובל ולקבל תשלום עבור ההפרש.

 

האם בעל דירה בקריית משה יוכל לבחור בין דירה בבניין של 9 קומות או 18 קומות?

גובה הבניין תלוי בעיקר במיקום של הדירה החדשה: האם הדירה החדשה תהיה בשטח ההשלמה או במיקום של הדירה הנוכחית. נושאים אלו יקבעו בהסכם שייחתם עם היזם. במידה והוסכם מול היזם כי  הבניין יהיה בשטח ההשלמה, גובה הבניין יהיה 9 או 18 קומות. איך יקבע האם גובה הבניין יהיה 9 קומות או 18? בכל חלקה יוגדר מראש גובה הבניין העתידי. החלקה אליה יעברו התושבים בשטח ההשלמה תקבע על פי המועד בו המתחם יתחיל לעבור את תהליך ההתחדשות.