דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

מיצוי זכויות בימי קורונה

תושבי רחובות היקרים,
 

שירות ייעוץ לאזרח ומרכז עוצמה הפועלים תחת האגף לשירותים חברתיים בעיריית רחובות  עובדים בימים אלה במתכונת חירום ללא קבלת קהל, ריכזו עבורכם את כל המידע שחשוב לדעת בזמן זה. מאחלים לכולם בריאות.

ניתן לפנות בכל שעות היממה ואנו נשוב אליכם בטל' 08-9392684 , מענה קולי 24/7 בו ניתן להשאיר הודעות ואנו נחזור אליכם בהקדם. (רצוי להשאיר הודעות מפורטות ככל שניתן, כך שהמענה שתקבלו יהיה ענייני, לאחר ברור המקרה).

מייל: revi_levi@rehovot.muni.il

 

דמי אבטלה לעובדים הנאלצים לצאת לחופשה ללא תשלום בשל צמצומים עקב נגיף קורונה:

 • עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום של 30 יום או יותר בשל צמצומים במקום עבודתם עקב התפשטות הקורונה, עשויים להיות זכאים לדמי אבטלה.
 • עובדים אלה יוכלו לבצע רישום ראשוני ללשכת התעסוקה באופן מקוון (באינטרנט).
 • לאחר ההרשמה, יש לעקוב אחר הנחיות שירות התעסוקה בנוגע להתייצבות פיזית במרכזי שירות התעסוקה.
 • העובדים יהיו זכאים לדמי אבטלה בתנאי שיעמדו בשאר תנאי הזכאות
 • ניתן להגיש תביעה מקוונת לדמי אבטלה באתר ביטוח לאומי. להגשת התביעה לחץ כאן.

יש לצרף לתביעה: אישור המעסיק על תקופת העסקה ושכר (בל/1514) - המעסיק צריך לציין שהחל"ת כתוצאה מצמצומים בעקבות הקורונה, תאריך היציאה לחל"ת, ושתקופת החל"ת למשך 30 יום ומעלה.

 • שימו לב, תבדקו עם המעסיק ותוודאו שהוא שידר טופס 100 עבור כל העובדים.

 

 • שמירה על רצף פנסיוני בזמן חל"ת - על מנת לשמור על הזכויות הפנסיוניות שצבר העובד, גם אם הופסקה עבודתו והופסקו ההפרשות השוטפות לביטוח הפנסיוני, באפשרותו לעשות הסדר הפרשה באמצעות הסדר ריסק או באמצעות הפקדות עצמאיות לביטוח פנסיוני.

 

זכויות עובד עצמאי:

זכאות לדמי אבטלה לעצמאיים ופרילנסרים שהכנסתם נפגעה בעקבות נגיף קורונה במקרים מסוימים: מורי דרך שהכנסתם ירדה בעקבות התפשטות הקורונה והמשבר בענף התיירות, אמנים שמקום עבודתם הפסיק את הפעילות בעקבות הקורונה ומרצים, מדריכים ומורים העובדים כעצמאים ומקום עבודתם הפסיק את הפעילות בעקבות הקורונה.

 

מענק של עד 14,000 ש"ח לעצמאים ובעלי עסקים

 • שר האוצר ב- 30.03.2020 הכריז כי יינתן מענק של עד 14,000 ש"ח בשתי פעימות לעצמאים ובעלי עסקים שהכנסותיהם נפגעו כתוצאה מהמשבר.
 • עד כה טרם פורסמו הנחיות רשמיות או קריטריונים לקבלת המענק.
 • אנו נעדכן את המידע ברגע שיפורסמו הנחיות רשמיות.

 

 קישור למידע חשוב לעצמאים או פרילנסרים עקב התפשטות נגיף קורונה.

 

משיכת כספים מהביטוח הפנסיוני לעובד עצמאי

עובד עצמאי יכול בתנאים מסוימים למשוך כספים מתוך החיסכון הפנסיוני של עצמו, וזאת במצב של אבטלה (סגירת עסק או הפסקת מוחלטת של העיסוק במשלח היד). גובה המשיכה יכול להגיע עד ל-12,200 ש"ח

לכל שנה שבה הפריש המעסיק כספים עבור הביטוח הפנסיוני של עצמו. במקרה כזה משיכת הכספים תהיה פטורה מתשלום מס.

למידע נוסף ראו משיכת כספים מהביטוח הפנסיוני או מקופת גמל לעצמאים בתקופת אבטלה.

 • שמירה על רצף פנסיוני בזמן חל"ת -  על מנת לשמור על הזכויות הפנסיוניות שצבר העובד, גם אם הופסקה עבודתו והופסקו ההפרשות השוטפות לביטוח הפנסיוני, באפשרותו לעשות הסדר הפרשה באמצעות הסדר ריסק או באמצעות הפקדות עצמאיות לביטוח פנסיוני.

 

הנגשת מידע ומיצוי זכויות:

 

התנהלות כלכלית בזמן משבר הקורונה:

אנו נמצאים כעת בתקופה של אי ודאות. אין דרך לדעת כמה זמן ימשך מצב זה ומה יהיו השלכותיו לטווח הרחוק. גם כאשר המשק עובר למצב של משק לשעת חירום על פי כל הנתונים יש מספיק מלאי של מוצרי יסוד ועל כן אין טעם לרכוש מוצרים ולאגור אותם לתקופה ארוכה.

 • מומלץ לצמצם ביציאה מהבית ולכן כדאי להתנהל ברכישות דו שבועיות במידת האפשר.
 • חברות האשראי יוצאות עכשיו בהרבה פרסומים להלוואות. אלו הלוואות מסוכנות עם ריבית גבוהה שאולי נותנות תחושה של הקלה לטווח הקצר אך בטווח הארוך הם עשויים לפגוע מאוד.