רחובות: נחנכה המכינה הקדם צבאית "שובו אחים בשביל ישראל"

הטקס נפתח בהכנסת ספר תורה ע"ש איל יפרח ז"ל

ביום ד' (11.11) התקיים טקס חנוכת המכינה הקדם צבאית 'שובו אחים בשביל ישראל' ברחובות, לזכרם של אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל והכנסת ספר תורה על שמו של אייל יפרח ז"ל. האירוע החל בתהלוכה להכנסת ספר תורה, שיצאה מאזור התעשייה קריית משה והסתיימה לאחר מכן בטקס חנוכת מבנה המכינה בשכונת קריית משה.

הטקס התקיים במעמד שר הביטחון, משה 'בוגי' יעלון, שר החינוך, נפתלי בנט, שר החקלאות, אורי אריאל, שרת המשפטים, איילת שקד, חברת הכנסת, שולי מועלם, ראש העיר, רחמים מלול, חבר מועצת העיר, אמיתי כהן, ראש המכינה, הרב אודי טמיר, הורי הנערים, אנשי ציבור, הורים, תלמידים ותושבי רחובות.

ראש העיר, רחמים מלול: "משפחות שער, יפרח ופרנקל, כפי שהספקתי להכיר אותם, משפחות אצילות בעלות תעצומות נפש בלתי רגילות, אשר נוצלו לטובת הנצחת הנערים היקרים שנרצחו ביד אכזרית. קורבנם לא היו לשווא, רבים טוענים שבזכותם ניצל העורף ועם ישראל בזמן מלחמת 'צוק איתן', בזכות אותן תגובות תקיפות של ממשלת ישראל וצבא הגנה לישראל. השבת קוראים את פרשת 'תולדות' ושם נכתב 'ויעתק משם ויחפור באר אחרת  ויקרא שמה רחובות כי הרחיב השם לנו ופרינו בארץ'. אין עיתוי יותר הולם מאשר השבוע הזה לחגוג ולחנוך את המכינה הקדם צבאית בעיר רחובות. מבנה המכינה בקרית משה שימש לפני כן, כמרכז עבודה שיקומי לבעלי מוגבלויות שנעשתה בו עבודת קודש, בנינו עבורם מבנה חדש ומפואר מאד. היו לי מחשבות להקים כאן מסגרת חינוכית, אך לא יכולתי לעמוד בפני הבקשה של המשפחות, כי אין מטרה נעלה וערכית יותר מזו. אחת המשימות הכי ערכיות במדינת ישראל היא הקמת המכינות הקדם צבאיות, אשר מטרת הקמתן היא רבת משמעויות, להכין את בוגרי מערכת החינוך במדינת ישראל לשירות משמעותי בצה"ל, לפיקוד, קצונה, מנהיגות, אחריות, ערבות הדדית ולהקנות חוסן רוחני. אני רוצה להודות לשרים ולחברי הכנסת על ההכרה במכינה זו, שזכינו לפתוח אותה בשנת 2015 בחודש אלול תשע"ו. תודה לסגני ראש העיר, ביניהם מתן דיל, שפעל מול משרד הביטחון לאישור המכינה, למנכ"ל העירייה, דורון מילברג, לחברי מועצת העיר, למנהלי האגפים ולראש הלשכה, דודי אשכנזי, על כל המאמץ שהשקעתם והנה התוצאה לפניכם. תודה מיוחדת למשטרת ישראל, ולמפקד תחנת משטרת רחובות, יעקב ברמן על הליווי והאבטחה. תודה גדולה מגיעה גם לתורמים של ספר התורה, שהוכנס היום ברוב פאר והדר לבית המדרש".

שר הביטחון, משה 'בוגי' יעלון: "אני מכיר את מפעל המכינות הקדם צבאיות, ליוויתי מכינה ובוגריה בכל תפקידיי בצבא. לכן, כשהגעתי למשרד הביטחון החלטתי להגדיל את כמות המכינות והחניכים בהן משנה לשנה, מתוך ההכרה בתרומתן לנוער המתגייס והמשתחרר מצה"ל כאזרחים הרבה יותר טובים. אני שואל את עצמי לפעמים איך מדינה קטנה כל כך בין מדינות כל כך גדולות, מצליחה לפתח כלכלה פורחת, לנצח מלחמות, לפתח חקלאות גם במדבר, כל דבר שאנו עושים כאן כרוך ביזע ודמעות ולצערנו גם עם דם. אף על פי כן אנחנו מדינה שהיא מופת להרבה מדינות אחרות ולעמים אחרים, הסוד מבחינתי הוא האנשים. אנו חיים במציאות שבה אנו מבינים כמה חשוב שיש לנו בית יהודי לאומי אחרי 2000 שנות גלות, כמה חשוב שכל אחד מאתנו יהיה ראש גדול, וייקח אחריות. אני מקווה שהמכינה תקנה לכם החניכים ערכים, שתיקחו אחריות בשרות הצבאי וגם לאחר מכן תצליחו בכל אשר תעשו, עלו והצליחו".

חבר מועצת העיר, אמיתי כהן, אשר יזם את רעיון הקמת המכינה:  "בעיר רחובות קיימות מסגרות חינוך רבות בעלות הישגים טובים לעיר. המכינה הקדם צבאית נחנכה בעיר במטרה להכין את הנערים  לציונות וערכי המדינה ולהכינם לקראת גיוס משמעותי לצה"ל. תהליך הקמת המכינה בעיר החל לפני כחצי שנה, כאשר נפגשתי עם המשפחות השכולות והעליתי בפניהן את הרעיון להקמת מכינה קדם צבאית על שם הבנים איל, גיל-עד ונפתלי בעיר רחובות, לאור העובדה כי לשלושתם זיקה לעיר. המכינה ברחובות תצטרף לעוד 53 מכינות קדם צבאיות הקיימות ברחבי הארץ, אלא שכאן חשבנו לתת ערך מוסף למכינה, שתהיה מכינה קדם צבאית חברתית, שתמוקם בשכונת קריית משה. הבאתי את הרעיון בפני ראש העיר, אשר אהב את הרעיון ואף הקצה לכך מבנה ובעזרה משותפת של משרד החינוך ומשרד הביטחון, פעלנו להקמת המכינה בעיר רחובות".

נחנכה המכינה הקדם צבאית